Destination Kystlandet
Flere end 270 partnere har allerede valgt at være en del af Destination Kystlandet

Partnere i Destination Kystlandet

Flere end 270 virksomheder har allerede valgt at være en del af fællesskabet (senest opdateret 1. april 2021). Mød dem her.

VIP-partnere

Logo AC Horsens

Industrimuseet i Horsens logo

Logo Feriepartner Odder-Juelsminde

Logo FÆNGSLET

Logo Forum Horsens

Logo Horsens & Friends

Logo Hotel Vejlefjord

Pro-partnere

CityHorsens www.cityhorsens.dk
Danmarks Ferguson Museum www.fergusonmuseum.dk
Hjarnø Færgefart www.hjarnøfærgefart.dk
Horsens City Camping www.horsenscitycamping.dk
Horsens Golfklub  www.horsensgolfklub.dk
Horsens Kommunes Biblioteker www.horsensbibliotek.dk
Horsens Kunstmuseum www.horsenskunstmuseum.dk
Horsens Ny Teater www.horsensnyteater.dk
Hotel Pejsegården www.pejsegaarden.dk
KøbOdder www.kobodder.dk
Novasol www.novasol.dk/feriehuse/juelsminde
Odder Golfklub www.oddergolf.dk
Odder Museum www.oddermuseum.dk
Stensballegaard Golfklub www.stensballegaardgolf.dk

Andre partnere

A  
Alrø Købmandsgaard www.alrokg.dk
Anna & Søs www.annaogsos.dk
Anne's Frokost & Sandwich ApS www.annes-mad.dk
Art-Nature-Skulpturer - Jacob Iskov www.jacobiskov.dk 
   
B  
Bagergården i Saxild www.bagergaarden-saxild.dk
Bakkegaardens Bed & Breakfast www.bakkegaardens-bb.dk
Bakkelandets Legetøj www.bakkeleg.dk
Barrit Legeunivers www.bki-barrit.dk
Barrit Mejeri www.barritmejeri.dk/ostehullet
Bed & Breakfast Horsens Udsigten www.visithorsens.dk/horsens/planlaeg-din-tur/bed-breakfast-horsens-udsigten-gdk970242
Bed&Breakfast Horsens www.bedandbreakfasthorsens.dk
Biffen Odder www.biffen-odder.dk
Bilka Horsens Hypermarked www.bilka.dk/horsens
Bjerre Arrest www.facebook.com/groups/bjerrearrest
Blas Kaffe og The www.blaskaffeogthe.dk
Blindes Arbejde www.blindesarbejde.dk
Blå Kors Genbrugscenter www.blaakors.dk/genbrug/blaa-kors-genbrug-horsens 
Blåbærgården www.facebook.com/blabargardens
Bo Bedst www.overnatning-juelsminde.dk 
Borre Knob www.borreknob.dk
Brandbygegaard www.brandbygegaard.dk/
Brædstrup Handel & Erhverv www.braedstrup.dk/handel-erhverv 
Brætspilscaféen www.braetspilscafeen.dk
Buchs Boghandel www.facebook.com/BuchsBoghandel
Byarkivet Horsens www.museumhorsens.dk/Byarkivet 
Bygholm Sø Camping www.bygholmsoecamping.dk
bytorvHORSENS www.bytorvhorsens.dk
Børnebondegården www.børnebondegården.dk
   
C  
Cafe Alrø www.cafealroe.dk
Cafe Den Gamle Smedie www.hjarnø.dk/cafe-den-gamle-smedie
Cafe GRaN www.cafegran.dk
Cafeen Hou havn www.facebook.com/cafeenhouhavn
Camp Aastedbro www.facebook.com/campaastedbro
Campaya www.campaya.dk
CampOne Ajstrup Strand www.ajstrupstrandcamping.dk
Casablanca www.overnatning-juelsminde.dk 
Corfitz www.corfitz.dk
Cykelsmeden www.cykelsmedenodder.dk
   
D  
DagliBrugsen i Hou www.facebook.com/DagliBrugsen-Hou-Odder-766785793399091/ 
DanCenter Juelsminde www.juelsminde.dancenter.dk
Danhostel Horsens www.danhostelhorsens.dk
Den Kreative Have www.denkreativehave.dk
Det Lille Røgeri www.detlilleroegeri.com
DGI Sydøstjylland www.dgi.dk/foreningsledelse/min-landsdelsforening/dgi-sydoestjylland 
Dollys www.dollys.dk
Dorthe Bent www.dorthebent.dk
Dyrekærhuset www.dyrekaerhuset.dk
   
E  
Effektlageret www.effektlageret.dk
Elite Camp Vestbirk www.vestbirk.dk-camp.dk
Endelave Camping www.endelavecamping.dk
Endelave Grill og Café www.endelave-grill-cafe.dk
Endelave Idrætsforening (Aktiv Ø) www.endelaveif.dk
Endelave Kro og Gæstgiveri www.endelavekro.dk
Endelave Lystbådehavn www.marinaguide.dk/endelave-havn/om-havnen 
Endelave Lægeurtehave www.endelave-laegeurtehave.dk
Endelaveguiden www.endelave-guide.dk/kontakt 
Endelavelejren www.endelavelejren.dk
Eva Keramik www.facebook.com/Eva-Keramik-Rude-strand-265769493573258 
Eventyrskoven www.eventyrskov.dk
   
F  
Ferielejlighed på Hjarnø - Galleri Kirkesvinget www.visitjuelsminde.dk/juelsminde/planlaeg-din-tur/ferielejlighed-paa-hjarnoe-gdk1080422 
Fever-Tree Gin & Tonic Festival www.gtfestival.dk
Fiskehuset på Norsminde Havn www.fiskehusetnorsminde.dk
Flammen www.restaurant-flammen.dk/horsens
Fonden Juelsminde Hallerne www.jhacenter.dk
Folkebistroen www.folkebistro.dk
Fossile Smykker www.visithorsens.dk/horsens/planlaeg-din-tur/unik-samling-med-millioner-aar-gamle-fossiler-gdk1102260 
Fotograf Anne Kjær www.annekjaer.dk
Fru Møllers Mølleri www.frumollersmolleri.dk
Fru Skov www.fruskov.dk 
Fuglsang Rideture www.rideture.dk
Fyelmose Put & Take www.fyelmose.dk
   
G  
Galleri Brænderigården Horsens www.gb-h.dk
Galleri Eggertart www.eggertart.com
Galleri Gasværk www.xn--gallerigasvrk-egb.dk
Galleri Progres www.galleriprogres.dk
Gallery Hjorth www.gallery-hjorth.dk
Galleri Mynster www.tinemynster.dk
Gasfabrikken www.gasfabrikken.dk
Geo-ture www.visitjuelsminde.dk/juelsminde/planlaeg-din-tur/guidede-geologiske-ture-gdk1121196 
Givskud ZOO www.givskudzoo.dk
Glud Museum www.gludmuseum.dk
Gran Bar www.granbar.dk
Griffenfelds - Kokken ud af huset www.griffenfelds.dk
GRUS www.gruscity.dk
Gudenåcamping og Kanoudlejning Brædstrup www.gudenaacamping.dk
Gæstehus B&B www.airbnb.dk/rooms 
   
H  
Habengut Marked www.habengutmarked.dk
Havnen's Café & Isbar Juelsminde www.havnenscafe-isbar.dk/
Hedensted Put & Take www.hedenstedputandtake.dk
Hestevognskørsel - Kimbri www.kørmedkimbri.dk
Hjarnø Bådehavn www.hjarnø.dk
Hjarnø Camping www.hjarnoecamping.dk
Hjarnø Golfbil og Cykeludlejning www.kystlandet.dk/turist/planlaeg-turen/hjarnoe-golfbil-og-cykeludlejning-gdk1123690
Hjarnø Kartofler www.hjarnø.dk/erhverv-paa-hjarnoe
Holmely www.hosholmely.dk
Holsteinshus B&B www.holsteinshus.com
Horsens Dyrskue & Madmarked www.dyrskuet-horsens.dk
Horsens Marina www.horsensmarina.dk
Horsens Museum www.museumhorsens.dk
Horsens og Omegns Sportsfiskerforening www.horsenssportsfisker.dk
Hotel Juelsminde Strand www.jmstrand.dk
Hotel Møhr www.visithorsens.dk/horsens/planlaeg-din-tur/hotel-moehr-gdk1107797 
Hotel Opus Horsens www.hotelopushorsens.dk 
Hotel-Pension Sirius www.hotel-sirius.com
Hou Havnefest www.houhavnefest.dk
Hou Lystbådehavn www.houhavn.dk/kontakt
Hou Mesterslagter www.mesterslagter.dk
Hou Strandcamping www.houstrandcamping.dk
Hou Søsportcenter www.hou-seasport.com
Hukærgaard B&B www.hukaergaard.dk
Hygge Strand Camping www.hyggestrandcamping.dk
   
I  
Ingrid Christiansen www.rudehougaard.dk
Intersport Odder www.intersport.dk/butikker
   
J  
Jacobsen Plus www.jacobsenplus.dk
Jessie's B&B www.visithorsens.dk/horsens/planlaeg-din-tur/jessies-bb-gdk886960
Ji-Mi's www.ji-mis.dk
Juelsminde Fisk www.juelsminde.nu
Juelsminde Golfklub www.juelsmindegolf.dk
Juelsminde Handelsstandsforening www.juelsmindeshopping.dk
Juelsminde Havn og Marina www.juelsmindehavn.dk
Juelsminde Havnemuseum www.havnemuseum.dk
Juelsminde Hallerne www.jhacenter.dk/
Juelsminde Minigolf www.juelsmindeminigolf.dk 
Juelsminde Strand Camping www.juelsmindecamping.dk
Juelsminde Turistforening  
Juelsmindehalvøens Kajakudlejning www.kajakudlejning.dk
Jyske Medier A/S (Horsens Posten) www.ugeavisen.dk/horsensposten 
Jørgens Minde www.visithorsens.dk/horsens/planlaeg-din-tur/joergens-minde-gdk735304 
Jørgensens Hotel www.jorgensens-hotel.dk
   
K  
Karensdal B&B www.karensdal-bnb.dk
Karensminde Frugtplantage www.karensminde-frugt.dk
Kirppu Horsens Loppesupermarked www.kirppu.dk
Kirsten Pedersen www.visithorsens.dk/horsens/planlaeg-din-tur/kirsten-pedersen-horsens-gdk608649 
Korning Kro www.korningkro.dk
Kuglen og Keglen www.kuglenogkeglen.dk
KulisseLageret www.kulisselageret.dk
Kvickly www.kvicklyodder.dk
Kysthuset www.kysthuset.com 
Kærhuset - Endelave www.kaerhuset-endelave.dk
   
L  
Labyrinthia www.labyrinthia.dk
Lille Tyrrestrup www.visithorsens.dk/horsens/planlaeg-din-tur/lille-tyrrestrup-gaestehus-horsens-gdk608648 
Liniepavillonen www.liniepavillonen.dk 
Livsstilsefterskolen Hjarnø www.livsstilsefterskolenhjarnoe.dk
Lopper & Landstil www.lopperoglandstil.dk
Louise´s Pensionat www.louisespensionat.dk
Lykke og Lykke www.facebook.com/Lykke-og-Lykke-422335781149667
Løgballe Camping www.logballe.dk
   
M  
Mai-Event www.mai-event.com
Malling Kro www.mallingkro.dk
Marie Drewes www.mariedrewes.dk
Mejeriet Tunø www.mejeriet-tunoe.dk
Minigolfbanen i Saksild www.minigolfbanen.dk
MolaMola Workshop www.facebook.com/MolaMola-Workshop-509567562778525
Montra Odder Parkhotel www.montrahotels.dk/odder-parkhotel 
Mosters Ishus www.mostersishus.dk
MR Lønskov www.mr-lonskov.dk
Multikunstner Asbjørn Lønvig www.lonvig.dk 
MØHR Steakhouse www.møhrsteak.dk
Møllebo Antik www.moelleboantik.dk
Møllegården på Alrø www.grisestalden.dk
   
N  
NFJ Naturistcamping www.nfj.dk
Norsminde Kro www.norsmindekro.dk
Nygaard ferie www.nygaardferie.dk
Nykredit www.nykredit.dk/find-nykredit/horsens
   
O  
Odder Apotek www.apoteket.dk/apoteker/odder-apotek 
Odder Avis www.ugeavisen.dk/odderavis 
Odder Bibliotek www.bibliotek.odder.dk
Odder Fitness Center www.odfit.dk
Odder Kommune www.odder.dk
Outdoor Connection www.outdoor-connection.dk 
   
P  
Padel1 www.padel1.dk 
Palsgaard Sommerspil www.palsgaardsommerspil.dk
Portobello www.portobello8300.dk
Posthuset Horsens - Streetfood www.posthusethorsens.dk
Pottemageren i Juelsminde www.pottemageren-juelsminde.dk
PROBILER www.probiler-odder.dk
   
R  
RaceHall www.racehall.com
REMA 1000 DK A/S www.rema1000.dk
Restaurant Det Gamle Posthus www.det-gamle-posthus.dk
Restaurant Kesar www.kesar.dk
Restaurant Kwok www.kwok.dk
Restaurant Mamma's www.restaurantmammas.dk
Restaurant Møllers www.moellers-juelsminde.dk
Restaurant Pynten www.pynten.dk
Restaurant På Havnen www.pahavnen.dk 
Restaurant Vrads Station www.vradsstation.dk
Rhododendron-Haven www.rhodobutik.dk
Ristorante Venezia www.venezia-horsens.dk
Romdeluxe www.romdeluxe.dk
Rosenvold Strand Camping www.rosenvoldcamping.dk
   
S  
Saksild Ishus (Beachfood & Coffee ApS) www.beachfood.dk
Saksild Strand Camping www.saksild.dk
Sakura Running Sushi www.sakurasushibar.dk
Scandic Bygholm Park www.scandichotels.dk/hoteller/danmark/horsens/scandic-bygholm-park 
Sdr. Vissing Torvehal + B&B Toften www.torvehallen.com
Sejersminde Bed and Breakfast www.sejersminde.dk
Sjørs www.sjørs.dk 
Skippergårdens Bed & Breakfast www.endelaveflet.dk
Snaptun Lystbådehavn a.m.b.a. www.snaptunsejlklub.dk
Snaptun Muslingefest - Støtteforeningen Skjolds Venner www.snaptunhavnefest.dk
SOFI - Gårdbutik www.sofi.dk
Sommerlejlighed på Endelave www.kystlandet.dk
Sondrup B&B www.sondrupbb.dk
Sondrup Marked www.sondrupmarked.dk
SpektrumOdder + svømmehal www.spektrumodder.dk/svoemmehalen
Spisehuset 8F www.faengslet.dk/omfaengslet
Stark Odder www.facebook.com/starkodder
Strandshoppen www.facebook.com/StrandshoppenSaksild 
SuperBrugsen Juelsminde www.superbrugsen.dk
   
T  
Tandhjulet www.facebook.com/tandhjuletodder
Tanggården www.kystlandet.dk
Teater Jævn www.jaevn.dk 
TeaterHotellet www.teaterhotellet.dk
Thaifoodhome www.thaifoodhome.dk
Tian Fu www.tianfu.dk
Tolstrup Æbler www.tolstrupaebler.dk
Tremhøj Museum www.tremhøj.dk
Troldgaarden www.troldgaarden.dk/gaarden
Tunø Bryggeri www.tunø-bryg.dk
Tunø Købmandsgaard www.tuno-kobmand.dk
Tunø Havn og Vikingelejr  
Tunø Røgeri www.tunoeroegeri.dk
Tunøfærgen og Tunø Teltplads www.tunoefaergen.odder.dk
Turridning på Endelave www.visithorsens.dk/horsens/planlaeg-din-tur/turridning-endelave-gdk1107274 
Tørring Camping www.toerringcamping.dk
Tørring Kanoudlejning & Kanofart www.kano-udlejning.dk
   
U  
Uldum Mølle Museum www.uldummolle.dk
   
V/W  
Vandhalla www.vandhalla.dk
Vecchio Convento www.vecchioconvento.dk
Vejlskovgaard Mælkeri www.facebook.com/vejlskovgaard-mølleri-406856039473964 
Vestergaard Mølleri www.facebook.com/vestergård-mølleri-på-hjarnø-112502980496195
Veteranbanen Bryrup - Vrads www.veteranbanen.dk
Vinoble Horsens www.shop.vinoble-horsens.dk
Violen www.violen.dk/forside
Water of Life www.wateroflife.dk
Writers Walk www.birgitjuelmartinsen.dk
   
Ø  
Øko Ged & Grønt www.ged-gront.dk
Økologiens Have www.okologienshave.dk
Østjysk Våbenhandel www.huntinglife.net