Gå til indhold
Flere end 270 partnere har allerede valgt at være en del af Destination Kystlandet

Partnere i Destination Kystlandet

Foto: Destination Kystlandet

Flere end 280 virksomheder har allerede valgt at være en del af fællesskabet (senest opdateret 21. november 2022). Mød dem her.

Stort partnerskab

Logo AC Horsens

Logo Feriepartner Odder-Juelsminde

Logo FÆNGSLET

Logo Forum Horsens

Logo Horsens & Friends

Logo Hotel Vejlefjord

Handelstandsforeningen KøbOdder

Billund Airport

Mellem partnerskab

CityHorsens www.cityhorsens.dk
Danmarks Ferguson Museum www.fergusonmuseum.dk
Eventyrsport www.eventyrsport.dk
Fuglsang Rideture www.rideture.dk
Hjarnø Færgefart www.hjarnøfærgefart.dk
Horsens City Camping www.horsenscitycamping.dk
Horsens Golfklub  www.horsensgolfklub.dk
Horsens Kommunes Biblioteker www.horsensbibliotek.dk
Horsens Kunstmuseum www.horsenskunstmuseum.dk
Horsens Ny Teater www.horsensnyteater.dk
Hotel Pejsegården www.pejsegaarden.dk
Industrimuseet www.industrimuseet.dk
Jørgensens Hotel www.jorgensens-hotel.dk
Novasol www.novasol.dk/feriehuse/juelsminde
Odder Museum www.oddermuseum.dk
Stensballegaard Golfklub www.stensballegaardgolf.dk

Lille partnerskab

A  
Adventure Cycling www.adventurecycling.dk
AHNE® www.ukaent.dk
Alrø Købmandsgaard www.alrokg.dk
Anna & Søs www.annaogsos.dk
Anne's Frokost & Sandwich ApS www.annes-mad.dk
As Vig Fodboldgolf www.asvigfodboldgolf.dk
Aage Würtz Keramik www.instagram.com/wurtzaage
Aarhus SeaRangers www.searangers.dk
   
B  
Bagergården i Saxild www.bagergaarden-saxild.dk
Bakkegaardens Bed & Breakfast www.bakkegaardens-bb.dk
Bakkelandets Legetøj www.bakkeleg.dk
Barrit Legeunivers www.bki-barrit.dk
Barrit Mejeri www.barritmejeri.dk/ostehullet
Bed & Breakfast Horsens Udsigten www.kystlandet.dk/kystlandet/planlaeg-turen/bed-breakfast-horsens-udsigten-gdk970242
Bed&Breakfast Horsens www.bedandbreakfasthorsens.dk
Biffen Odder www.biffen-odder.dk
Bilka Horsens Hypermarked www.bilka.dk/horsens
Bjerager Bed & Bath www.kystlandet.dk/kystlandet/planlaeg-turen/bjerager-bed-bath-gdk1128573
Bjerre Arrest www.facebook.com/groups/bjerrearrest
Blas Kaffe og The www.blaskaffeogthe.dk
Blindes Arbejde www.blindesarbejde.dk
Blomstermarken www.facebook.com/bodil.vestergaard.77
Blå Kors Genbrugscenter www.blaakors.dk/genbrug/blaa-kors-genbrug-horsens 
Blåbærgården www.facebook.com/blabargardens
Bo Bedst www.overnatning-juelsminde.dk 
B&B Vaflen  
Borre Knob www.borreknob.dk
Brandbygegaard www.brandbygegaard.dk/
Business Brædstrup www.braedstrup.dk/handel-erhverv 
Brætspilscaféen www.braetspilscafeen.dk
Buchs Boghandel www.facebook.com/BuchsBoghandel
Business Brædstrup www.braedstrup.dk/handel-erhverv/business-braedstrup
Byarkivet Horsens www.museumhorsens.dk/Byarkivet 
Bygholm Sø Camping www.bygholmsoecamping.dk
bytorvHORSENS www.bytorvhorsens.dk
Bødkergården B&B www.facebook.com/Boedkergaarden
Børnebondegården www.børnebondegården.dk
   
C  
Cafe Alrø www.cafealroe.dk
Café Den Gamle Smedie www.hjarnø.dk/cafe-den-gamle-smedie
Café Ella www.horsenskunstmuseum.dk/cafe-e/
Café GRaN www.cafegran.dk
Café Himmelblå Horsens www.facebook.com/cafehimmelblaahorsens
Café Skuden www.cafeskuden.dk
Campaya www.campaya.dk
CampOne Ajstrup Strand www.ajstrupstrandcamping.dk
Corfitz www.corfitz.dk
Cykelsmeden www.cykelsmedenodder.dk
   
D  
DagliBrugsen i Hou www.facebook.com/DagliBrugsen-Hou-Odder-766785793399091/ 
DanCenter Juelsminde www.juelsminde.dancenter.dk
Den Kreative Have www.denkreativehave.dk
Det Kreative Gartneri www.facebook.com/laerkesretro
Det Lille Røgeri www.detlilleroegeri.com
DGI Sydøstjylland www.dgi.dk/foreningsledelse/min-landsdelsforening/dgi-sydoestjylland 
Dollys www.dollys.dk
Dorthe Bent www.dorthebent.dk
Dyrekærhuset www.dyrekaerhuset.dk
   
E  
Effektlageret www.effektlageret.dk
Endelave Beboerforening www.endelavebeboerforening.dk
Endelave Camping www.endelavecamping.dk
Endelave Grill og Café www.endelave-grill-cafe.dk
Endelave Idrætsforening (Aktiv Ø) www.endelaveif.dk
Endelave Kro og Gæstgiveri www.endelavekro.dk
Endelave Lystbådehavn www.marinaguide.dk/endelave-havn/om-havnen 
Endelave Lægeurtehave www.endelave-laegeurtehave.dk
Endelavelejren www.endelavelejren.dk
Eva Keramik www.facebook.com/Eva-Keramik-Rude-strand-265769493573258 
Eventyrskoven www.eventyrskov.dk
   
F  
Ferielejlighed på Hjarnø www.kystlandet.dk/kystlandet/planlaeg-turen/ferielejlighed-paa-hjarnoe-gdk1080422
Fever-Tree Festival www.gtfestival.dk
Fiskehuset på Norsminde Havn www.fiskehusetnorsminde.dk
Flammen Horsens www.restaurant-flammen.dk/horsens
Fonden Juelsminde Hallerne www.jhacenter.dk
 
Fossile Smykker www.kystlandet.dk/kystlandet/planlaeg-turen/unik-samling-med-millioner-aar-gamle-fossiler-gdk1102260
Fotograf Anne Kjær www.annekjaer.dk
Frilandsblomster www.frilandsblomster.dk
Fru Møllers Mølleri www.frumollersmolleri.dk
Fru Skov www.fruskov.dk 
Fyelmose Put & Take www.fyelmose.dk
   
G  
Galleri Brænderigården Horsens www.gb-h.dk
Galleri Gasværk www.xn--gallerigasvrk-egb.dk
Galleri Progres www.galleriprogres.dk
Gallery Hjorth www.gallery-hjorth.dk
Galleri Mynster www.tinemynster.dk
Gasfabrikken www.gasfabrikken.dk
Geo-ture www.kystlandet.dk/kystlandet/planlaeg-turen/guidede-geologiske-ture-gdk1121196
Givskud ZOO www.givskudzoo.dk
Glud Museum www.gludmuseum.dk
Gran Bar www.granbar.dk
Gran Social www.gransocial.dk
Griffenfelds www.griffenfelds.dk
Gudenå Camping & Kanoudlejning www.gudenaacamping.dk
Gæstehus B&B www.airbnb.dk/rooms 
   
H  
Habengut Marked www.habengutmarked.dk
Hanstedgaard Gårdbutik & Mikrobageri www.hanstedgaard.dk
Havnen's Café & Isbar Juelsminde www.havnenscafe-isbar.dk/
Hedensted Put & Take www.hedenstedputandtake.dk
Hjarnø Bådehavn www.hjarnø.dk
Hjarnø Camping www.hjarnoecamping.dk
Hjarnø Golfbil og Cykeludlejning www.kystlandet.dk/turist/planlaeg-turen/hjarnoe-golfbil-og-cykeludlejning-gdk1123690
Hjarnø Kartofler www.hjarnø.dk/erhverv-paa-hjarnoe
Hjarnø Traktorture www.facebook.com/profile.php?id=100076566095276
Hjortsvang Museum www.hjortsvangmuseum.dk
Holmely www.hosholmely.dk
Holsteinshus B&B www.holsteinshus.com
Horsens Fodslaw www.horsens-fodslaw.dk
Horsens Kræmmermarked www.horsens-marked.dk
Horsens Legeland www.horsenslegeland.dk
Horsens Marina www.horsensmarina.dk
Horsens Museum www.museumhorsens.dk
Horsens og Omegns Sportsfiskerforening www.horsenssportsfisker.dk
Hotel Juelsminde Strand www.jmstrand.dk
Hotel-Pension Sirius www.hotel-sirius.com
Hou Havnefest www.houhavnefest.dk
Hou Lystbådehavn www.houhavn.dk/kontakt
Hou Strandcamping www.houstrandcamping.dk
Hou Søsportcenter www.hou-seasport.com
Hukærgaard B&B www.hukaergaard.dk
Hygge Strand Camping www.hyggestrandcamping.dk
Højgaard Park www.facebook.com/HoejgaardPark
   
I  
Ingrid Christiansen www.rudehougaard.dk
Insero Horsens www.inserohorsens.dk/
Intersport Odder www.intersport.dk/butikker
Is-Kagen www.is-kagen.dk
   
J  
Jacobsen Plus www.jacobsenplus.dk
Jacobs Vin & Tapas www.jacobsvinogtapas.dk
Jessie's B&B www.kystlandet.dk/kystlandet/planlaeg-turen/jessies-bb-gdk886960
Ji-Mi's www.ji-mis.dk
Juelsminde Fisk www.juelsminde.nu
Juelsminde Golfklub www.juelsmindegolf.dk
Juelsminde Handelsstandsforening www.juelsmindeshopping.dk
Juelsminde Havn og Marina www.juelsmindehavn.dk
Juelsminde Havnemuseum www.havnemuseum.dk
Juelsminde Hallerne www.jhacenter.dk
Juelsminde Havturisme www.juelsminde-havturisme.dk
Juelsminde Minigolf www.juelsmindeminigolf.dk 
Juelsminde Turistforening  
Juelsmindehalvøens Kajakudlejning www.kajakudlejning.dk
Jyske Medier A/S www.ugeavisen.dk/horsensposten 
Jørgens Minde www.kystlandet.dk/kystlandet/planlaeg-turen/joergens-minde-gdk735304
   
K  
Kaiser Sport & Ortopædi Horsens www.kaisersport.dk
Karensdal B&B www.karensdal-bnb.dk
Karensminde Frugtplantage www.karensminde-frugt.dk
Kirppu Horsens Loppesupermarked www.kirppu.dk
Kirsten Pedersen www.kystlandet.dk/kystlandet/planlaeg-turen/kirsten-pedersen-horsens-gdk608649
Korning Kro www.korningkro.dk
Kuglen og Keglen www.kuglenogkeglen.dk
Kulturstationen www.kulturstationenhorsens.dk
Kvickly www.kvicklyodder.dk
Kysthuset www.kysthuset.com 
Kærhuset på Endelave www.kaerhuset-endelave.dk
KØST www.kosthou.dk/
   
L  
Labyrinthia www.labyrinthia.dk
Lille Tyrrestrup www.kystlandet.dk/kystlandet/planlaeg-turen/lille-tyrrestrup-gaestehus-horsens-gdk608648
Linde's Coffee www.mobilkaffebar.dk/mobil-kaffebar/lindes-coffee
Livsstilsefterskolen Hjarnø www.livsstilsefterskolenhjarnoe.dk
Lopper & Landstil www.lopperoglandstil.dk
Louise´s Pensionat www.louisespensionat.dk
Lykke og Lykke www.facebook.com/Lykke-og-Lykke-422335781149667
Løbeklubben 8740 www.løbeklubben8740.dk
Løgballe Camping www.logballe.dk
   
M  
Malling Kro www.mallingkro.dk
Mejeriet Tunø www.mejeriet-tunoe.dk
Minigolfbanen i Saksild www.minigolfbanen.dk
MolaMola Workshop www.molamolaworkshop.dk
Montra Odder Parkhotel www.montrahotels.dk/odder-parkhotel 
Mosters Café www.mosterscafe.dk
Mosters Ishus www.mostersishus.dk
MR Lønskov www.mr-lonskov.dk
Myllerup Østergårds Alpaca www.myllerup-oestergaard.dk
Møllebo Antik www.moelleboantik.dk
Møllegården på Alrø www.grisestalden.dk
   
N  
NFJ Naturistcamping www.nfj.dk
NIOR Bistro www.nior.dk
Norsminde Kro www.norsmindekro.dk
Nygaard ferie www.nygaardferie.dk
Nykredit www.nykredit.dk/find-nykredit/horsens
   
O  
Odder Apotek www.apoteket.dk/apoteker/odder-apotek 
Odder Avis www.ugeavisen.dk/odderavis 
Odder Bibliotek www.bibliotek.odder.dk
Odder Fitness Center www.odfit.dk
Odder Golfklub www.oddergolfklub.dk
Odder Kommune www.odder.dk
Oscar Biludlejning www.hejoscar.dk
Outdoor Connection www.outdoor-connection.dk 
   
P  
Padel1 www.padel1.dk 
Palsgaard Sommerspil www.palsgaardsommerspil.dk
Platform K www.platformk.dk
Pottemageren i Juelsminde www.pottemageren-juelsminde.dk
   
R  
RaceHall www.racehall.com
Reballegaard  
REMA 1000 DK A/S www.rema1000.dk
Renosyd www.renosyd.dk
Restaurant Det Gamle Posthus www.det-gamle-posthus.dk
Restaurant Kesar www.kesar.dk
Restaurant Kwok www.kwok.dk
Restaurant Mamma's www.restaurantmammas.dk
Restaurant Møllers www.moellers-juelsminde.dk
Restaurant Pynten www.pynten.dk
Restaurant På Havnen www.pahavnen.dk 
Ristorante Venezia www.venezia-horsens.dk
Romdeluxe www.romdeluxe.dk
Rosenvold Strand Camping www.rosenvoldcamping.dk
   
S  
Saksild Ishus (Beachfood & Coffee ApS) www.beachfood.dk
Saksild Strand Camping www.saksild.dk
Sakura Running Sushi www.sakurasushibar.dk
Sandvad Kro www.sandvad-kro.dk/
Scandic Bygholm Park www.scandichotels.dk/hoteller/danmark/horsens/scandic-bygholm-park 
Scandic Opus Horsens www.scandichotels.dk/hoteller/danmark/horsens/scandic-opus-horsens
Sdr. Vissing Torvehal www.torvehallen.com
Sejersminde Bed and Breakfast www.sejersminde.dk
Sjørs www.sjørs.dk 
Skippergårdens Bed & Breakfast www.endelaveflet.dk
Snaptun Lystbådehavn a.m.b.a. www.snaptunsejlklub.dk
Snaptun Muslingefest - Støtteforeningen Skjolds Venner www.kystlandet.dk/kystlandet/planlaeg-turen/snaptun-muslingefest-gdk803071
SOFI - Gårdbutik www.sofi.dk
Sol og Strand www.sologstrand.dk
Sommerlejlighed på Endelave www.kystlandet.dk
Sondrup B&B www.sondrupbb.dk
Sondrup Marked www.sondrupmarked.dk
SpektrumOdder www.spektrumodder.dk/svoemmehallen
Spisehuset 8F www.faengslet.dk/omfaengslet
STARK Odder www.facebook.com/starkodder
Strandhøst www.strandhoest.dk/
Strandshoppen www.facebook.com/StrandshoppenSaksild 
SuperBrugsen Juelsminde www.superbrugsen.dk
   
T  
Tandhjulet www.facebook.com/tandhjuletodder
Tanggården www.kystlandet.dk
Teater JÆVN www.jaevn.dk 
TeaterHotellet www.teaterhotellet.dk
Tequila Sunrise www.tequilasunrise.dk
Tian Fu www.tianfu.dk
Tinnetgaard www.tinnetgaard.dk
Titra Dekor www.titradekor.dk/
Tolstrup Æbler www.tolstrupaebler.dk
Tremhøj Museum www.tremhøj.dk
Troldgaarden www.troldgaarden.dk/gaarden
Tunø Havn og Vikingelejr www.tunoehavn.odder.dk/
Tunø Kunst & Kultur www.tunoekunstkultur.dk/
Tunø Købmandsgaard www.tuno-kobmand.dk
Tunø Røgeri www.tunoeroegeri.dk
Tunøfærgen og Tunø Teltplads www.tunoefaergen.odder.dk
Turridning på Endelave www.kystlandet.dk/kystlandet/planlaeg-turen/turridning-endelave-gdk1107274
Tørring Camping www.toerringcamping.dk
Tørring Kanoudlejning & Kanofart www.kano-udlejning.dk
   
U  
UKÆNT www.ukaent.dk
Uldum Mølle Museum www.uldummolle.dk
   
V/W  
Vandhalla www.vandhalla.dk
Vecchio Convento www.vecchioconvento.dk
Vejlskovgaard Mælkeri www.facebook.com/vejlskovgaard-mølleri-406856039473964 
Velklædt - Din Tøjmand Odder www.dintojmand.dk/butik/odder
Vestbirk Camping www.kystlandet.dk/kystlandet/planlaeg-turen/vestbirk-camping-gdk710132 
Vestergaard Mølleri www.facebook.com/vestergård-mølleri-på-hjarnø-112502980496195
Veteranbanen Bryrup - Vrads www.veteranbanen.dk
Violen www.violen.dk/forside
Water of Life www.wateroflife.dk
Writers Walk www.writerswalk.dk
   
Ø  
Øko Ged & Grønt www.ged-gront.dk
Økologiens Have www.okologienshave.dk
Øl2Go www.ol2go.dk
Østjysk Våbenhandel www.huntinglife.net

#kystlandet: