
Jul på FÆNGSLET
Jul på FÆNGSLET er en af årets første og største julemarkeder, som hvert år bliver holdt i november på FÆNGSLET i Horsens. Her kan du opleve alt, hvad et godt julemarked skal indeholde – i store mængder.
Tyvstart på julestemningen
Mærk julefreden sænke sig til Fængslets kæmpestore julemarked og brug et par hyggelige timer i de unikke julepyntede omgivelser.
Gå på opdagelse i de mere end 200 stande, gå en tur langs den hyggelige juleallé, besøg julemanden og spis dig mæt i æbleskiver, rissengrød og andre julelækkerier.
Og i Snedkeriet, Gymnastiksalen og i Magasinet er der stillet op med de bedste gaveidéer inden for design, vintage og brugskunst.
Gå også på opdagelse i det eventyrlige vinterlandskab og nissebyen Snekøbing, prøv en tur i Polarekspressen, tag årets julefoto ved selfie-julevæggen eller oplev Horsens Garden.
Du kan også slå dig løs i den store delikatesseafdeling.